Learn how to


Cooking with Anne and Lots of Kids are hosting a 5 for $5 dinner challenge. No, running through Arby's drive through wont qualify! Plan a complete meal for 5 people for $5 or less. To join in on the fun, check it out HERE.

My menu plan is based on me buying my groceries mainly from Thriftway and will be for 5 adults.

Meatloaf, Baked Potato, Buttered Corn and for dessert Wacky Cake. Here's the breakdown.

1 lb hamburger 1.29
1 lb ground turkey 1.00 (always on sale in the 10/$10 sale)
1 egg .12
1 sm can tomato sauce .20
1 c. Italian bread crumbs .25
TOTAL $2.86

Baked Potatoes
2 lbs potatoes .66 (on sale this week for .33 lb)

Buttered Corn
2 cans .80 (always on sale for 5 for $2.00, I usually can even get them cheaper)

Grand Total $4.32

Wanna add a dessert? I always have all the ingredients for this quick cake in my pantry. I'm not sure how to cost this out or if you have to since it's all pantry stuff.

Wacky Cake
2/3 c oil
½ c cocoa
3 c flour
2 c sugar
2 tsp baking soda
½ tsp salt
2 Tbl vinegar
2 tsp vanilla
2 c cold water
Mix all in ungreased/unfloured pan. Bake at 350 degrees for 20-30 minutes. Cool then sprinkle with powdered sugar.

So I feel confident I could serve 5 adults the above menu any day of the week for $5. The meatloaf is a big meatloaf.


  1. Good job! I love Wacky Cake-it's our usual dessert; the kids can never get enough.

  2. Good deal on the ground beef for $1.29/lb. I haven't seen it that cheap around here for quite a while!

  3. This comment has been removed by the author.

  4. That is a great price on ground beef. It sounds like a tasty meal!

  5. I agree $1.29 is a great price on beef. When it's on sale for a great price I stock up.

    The last time I bought beef was from Price Chopper on February 18, 2008. I paid $1.69 a pound for it then. I bought just a little bit, cause I'm hoping with it being grilling weather I will see $1.29 again. With the price of everything going up though, I may not and I might kick myself for not buying more at $1.69! Time will tell.

    Even at $1.89 a pound that would make this meal $4.92. It's still a very good price for a very filling meal. Don't you think?